Grab, buk, a może brzoza? Czym palić w piecu?

Drewno opałowe różni się emitowanym ciepłem i czasem spalania, a także zapachem. Jakie drewno kominkowe ma dużą wartość opałową? Na co zwrócić uwagę, kupując drewno kominkowe? Wybieramy drewno opałowe na zimę i podpowiadamy, jaki wybór będzie korzystny.

Do palenia w kominkach nie poleca się drewna drzew iglastych! Mają dużo żywicy, która w trakcie spalania strzela, zanieczyszczając otoczenie trudnymi do usunięcia plamami. Poza tym tworzy się dużo dymu i sadzy osiadającej na ściankach kominka oraz w przewodzie kominowym.

Najlepszym drewnem do palenia, jest to, które ma największą kaloryczność. Dzięki temu możemy go kupić mniej, niż innych gatunków, aby uzyskać potrzebną nam ilość ciepła. Dodatkowo zyskujemy oszczędność czasu, bo spala się wolniej i możemy wydłużyć przerwy pomiędzy doglądaniem czy w kominku ma się jeszcze co palić – co jest bardzo dobrym rozwiązaniem na noc, w mroźne, zimowe noce.

 

Gatunki:

Grab – jego drewno jest uważane za najlepsze na opał (najwyższa wartość opałowa). Spala się bardzo wolno. Nie tworzy okazałego płomienia, ale daje dużo ciepła.

Buk – najpopularniejszy rodzaj drewna opałowego w naszej okolicy. Drewno spala się spokojnie i długo. Ma wysoką wartość opałową, daje dużo ciepła.

Dąb – nadaje się do wędzenia potraw. Pali się powoli i bardzo długo. Zawiera garbniki o przyjemnym gorzkim zapachu, które są uwalniane w trakcie spalania. Ma wysoką wartość opałową, daje dużo ciepła.

Jesion – drewno choć pali się długo i daje dużo ciepła, rzadko jest stosowany jako materiał opałowy. Słabo się łupie, więc trudno je obrobić.

Brzoza – łatwo płonie, nawet jeśli była krótko sezonowana, ale dość szybko się spala. Daje ładny, równy płomień, ma wyjątkowo mało substancji smolistych. Odznacza się średnią wartością opałową. Przez jej cechy ładnie wygląda płonąc w kominku, ale nie nadaje się jako główne źródło ogrzewania.

Olcha – źle się pali, jeśli nie jest dostatecznie wysuszona. Jej drewno jest natomiast uważane za jedno z najlepszych do wędzenia. Dodaje potrawom aromatu i poprawia ich kolor.

Topola – (między innymi biała i osika). Ma bardzo niską wartość opałową i daje mało ciepła. Wilgotna nie płonie wcale, wysuszona – spala się bardzo szybko, dlatego nadaje się na podpałkę.

Drzewa owocowe – palą się powoli równym płomieniem. Wydzielają miły aromat. Drzewo kominkowe z jabłoni, gruszy i wiśni jest wykorzystywane do wędzenia potraw.

 

Wartości opałowe:

2300 kWh/mp – Grab

2200 kWh/mp – Buk

2100 kWh/mp – Dąb

2100 kWh/mp – Jesion

2100 kWh/mp – Akacja

1900 kWh/mp – Brzoza

1900 kWh/mp – Klon

1700 kWh/mp – Sosna

1500 kWh/mp – Olcha

1400 kWh/mp – Topola

1400 kWh/mp – Wierzba

*Przy wilgotności drewna 15-18%

 

Należy jednak pamiętać, że nawet najdokładniej wybudowany kominek i odpowiednie drewno nie zagwarantują dobrego działania kominka, jeżeli nie zapewni się wystarczającej ilości powietrza oraz odpowiednio wysuszonego drewna do spalania. To są najczęstsze powody złego funkcjonowania kominków/pieców.

Dodaj komentarz