Metr metrowi nie równy…

Każdy kto kupuje drwno spotkał się z miarą jednego metra – potocznie kubika. Ale czasem kubik u jednego sprzedawcy to więcej, niż u drugiego. Skąd to się bierze?


METR PRZESTRZENNY drewna pociętego ułożonego (mpu) lub nasypowego (mpn) – w takich jednostkach miary sprzedawane jest drewno opałowe.


To czym jest kubik?

METR SZEŚCIENNY drewna – KUBIK – oznacza ilość drewna bez przestrzeni powietrznych pomiędzy polanami. Taka miara używana jest w przemyśle drzewnym do określania wielkości pni, ilości tarcicy, kantówki lub innego drewna. Drewna kawałkowego nie jesteśmy w stanie zmierzyć (wszystkich kawałków z osobna), aby obliczyć jego objętość.


To może metr nasypowy?

METR NASYPOWY (mpn) to po prostu ilość drewna kominkowego jaką zdołamy wsypać do 1 metrowej skrzyni. W praktyce nie jest to zbyt pewny wskaźnik ze względu na zmienność pustych przestrzeni między kawałkami drewna, zależnych od ich nasypowego ułożenia się.


A wagowo?

To też nie jest dobre rozwiązanie – np. buk podczas schnięcia traci nawet 26% swojej masy. Dodatkowo drewno pozyskane zimą waży mniej, niż z pozostałej części roku – dzięki mniejszej zawartości wody!


To czym jest metr układany?

METR PRZESTRZENNY DREWNA UŁOŻONEGO (mpu) oznacza metr sześcienny drewna, razem z pustą przestrzenią pomiędzy złożonymi w rzędach kawałkami drewna – czyli tak jak zazwyczaj, każdy z nas je przechowuje u siebie w domu. Aby go obliczyć, należy zmierzyć u podstawy długość i szerokość oraz wysokość stosu drewna, a następnie pomnożyć te trzy wyniki.


Trochę matematyki

Oto przeliczniki pomiędzy opisanymi sposobami pomiaru drewna:

1m3 = 1,43 mpu = 2,1 mpn

1mpn = 0,68 mpu = 0,48 m3

1mpu = 0,7 m3 = 1,47 mpn


Zwróć uwagę, że z jednego metra układanego jest prawie półtora metra nasypowego! Nie wierzysz? Zobacz nagranie!

Dodaj komentarz